21.06.2024 r. - Imieniny: Alicji, Marty - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

Integracja polsko-niemiecko-angielsko-węgierska

Dodano: 2006-08-31

>Tylu obiektów latających nad chojeńskim lotniskiem nie było od 14 lat, a więc od czasów, gdy stacjonowały tu radzieckie wojska. To była główna atrakcja tegorocznych Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Tolerancji. Mimo zmiennej pogody (deszcz, burza), na dawne radzieckie lotnisko przybyło wielu mieszkańców nie tylko Chojny, ale też innych gmin i powiatów. W regatach balonowych na ogrzane powietrze wystartowało 5 balonów, m.in. z Gdyni, Poznania, Krakowa. Zwycięzcą został Krzysztof Kocot lecący na balonie RMF FM z Krakowa (2400 pkt na 3000 możliwych). Zdobył on też puchar dla najaktywniejszego pilota - wygrał najwięcej konkurencji. Drugi był Krzysztof Stanecki (na Janie III Sobieskim) - 2200 pkt, a trzeci Mirosław Rękas (Tytan) - 1950 pkt. Nagrody wręczał burmistrz Wojciech Konarski. Zawodami kierował Andrzej Rogowski z Balloon Charter Gdynia - mistrz Polski, zwycięzca wielu imprez krajowych i zagranicznych, V miejsce na Mistrzostwach Europy. Zapytaliśmy go o ocenę chojeńskiego lotniska, na którym był po raz pierwszy: - Taki obiekt potrzebuje gospodarza. Jest imponujący i nie tak zdewastowany, jak inne poradzieckie lotniska. Osoby lecące balonami były zafascynowane widokami i nie przypuszczały, że to lotnisko tak pięknie z góry wygląda, mimo częściowych zniszczeń - powiedział kierownik regat, których główną organizatorką i sponsorką była Małgorzata Rakowska - właścicielka restauracji "Rycerska".


Atrakcją na lotnisku były także samoloty (w tym z Niemiec), motolotnie i skoki na linie. Wylądowali też skoczkowie spadochronowi. Lotnicy (wśród nich zawodnicy bardzo utytułowani) popisywali się akrobacjami. Konkurs na najlepsze wieczorne zdjęcia balonów wygrał Michał Jarząb z Chojny.


W sobotę, po tradycyjnym złożeniu kwiatów na cmentarzu przy kamieniu upamiętniającym zmarłych mieszkańców miasta, odbyło się w kościele Mariackim po raz już osiemnasty nabożeństwo ekumeniczne z udziałem wielu przedwojennych mieszkańców na czele z przewodniczącym Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie Peterem Helbichem. W porównaniu z poprzednimi latami uczestniczyło bardzo mało Polaków (podobnie zresztą jak w piątek na koncercie Cameraty Nova). Nabożeństwo odprawiali m.in. ewangelicki biskup z Hanoweru Horst Hirschler i abp. senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Przykucki. Pastor Bertold Schwarz z Hanoweru mówił o problemie wypełnienia treścią odbudowywanej świątyni, a także o dwóch kontrowersyjnych sprawach: wyznaniu Güntera Grassa i wystawie Eriki Steinbach, którą ostro skrytykował (szczegóły za tydzień).
Podczas nabożeństwa Krystyna Griffith-Jones i Jeremy Barker z Sherborne (od lat bardzo zaangażowani we współpracę z Chojną) przekazali kościołowi Mariackiemu dary od tamtejszych kościołów: kielich od katolickiego i patenę od anglikańskiego. Wręczyli je gospodarzowi obiektu - ks. dziekanowi Antoniemu Chodakowskiemu.


Największe wydarzenie artystyczne - występ zespołu Camerata Nova ze Szczecina

W sobotę nastąpiło też otwarcie Galerii Współczesności i Historii Ziemi Chojeńskiej (w dawnej księgarni przy Ratuszu). Pierwszą ekspozycją są fotokopie gotyckiego malarstwa ściennego z kościołów w Chojnie, Mętnie, Moryniu, Czachowie i Chwarszczanach, a więc w dawnym powiecie Königsberg/Chojna. W wernisażu uczestniczyła m.in. Kazimiera Kalita-Skwirzyńska z Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Dni Integracji... rozpoczęła piątkowa, ósma już z kolei, konferencja Eurodystryktu Oderland/Nadodrze. Przypomnijmy, że jest to zapoczątkowana 2 lata temu inicjatywa 11 niemieckich i 9 polskich gmin (w tym Cedyni, Chojny, Mieszkowic i Morynia), ukierunkowana na wspólne opracowywanie projektów w konkretnych kwestiach i zdobywanie na nie funduszy unijnych. Podczas zebrania w Chojnie nowym członkiem został Nowogródek Pomorski.


Jeremy Barker i Krystyna Griffith-Jones z Sherborne

Wśród występujących artystów był zespół folklorystyczny z partnerskiego miasta Köszeg na Węgrzech oraz młodzieżowa orkiestra dęta z Sherborne.
Tekst i fot. Robert Ryss

Źródło: Gazeta Chojeńska

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm