16.04.2024 r. - Imieniny: Benedykta, Julii - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

Czy będzie Niemiec palił nam odpady?

Dodano: 2008-06-06

Kilka dni temu w nadgranicznym Schwedt wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznej utylizacji odpadów, także komunalnych. Radni Sejmiku Zachodniopomorskiego nie mają wątpliwości - Niemcy przygotowując budowę spalarni odpadów w Schwedt złamali prawo międzynarodowe.

Zdaniem radnych Niemcy nie uwzględnili podczas projektowania oddziaływania tej inwestycji na środowisko po polskiej stronie. Nie dali też nam szansy zablokowania przedsięwzięcia, informując o pozwoleniu na budowę miesiąc po upływie terminu wniesienia odwołań. Sprawa może zakończyć się arbitrażem lub trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Szanse na jej rozwiązanie w drodze negocjacji wydają się nikłe, bo - zdaniem radnych - działanie Niemców jest celowe i aroganckie. Inwestycja nie uwzględnia raportu o oddziaływaniu spalarni na środowisko po polskiej stronie, bo takiego nie przygotowano.

Niepokój dotyczący niemieckich planów pierwszy wyraził wójt Widuchowej, który razem ze starostwem powiatowym w Gryfinie zwrócił sie do Komisji Europejskiej o wyjaśnienie tej sprawy. Z oficjalnym pismem wystąpił też do swojego niemieckiego odpowiednika minister środowiska. Działania te nie odniosły żadnego skutku. W styczniu niemiecki inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Stronę polską poinformował dopiero w marcu br., gdy już było za późno, by zablokować realizację przedsięwzięcia.
Przedmiotem sporu nie jest sama spalarnia, która zgodnie z planami naszych sąsiadów przerabiać ma ok. 330 tys. ton odpadów rocznie, lecz procedura, która nie uwzględniła opinii strony polskiej. Nieopodal spalarni, po polskiej stronie, jest Park Doliny Dolnej Odry objęty ochroną programu Natura 2000. Zanieczyszczeń obawiają się też mieszkańcy przygranicznych gmin.

Radny Zygmunt Meyer w czasie wczorajszego posiedzenia sejmikowej komisji gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska wyraził pogląd, że "niewątpliwie spalarnia będzie zatruwać powietrze po polskiej stronie". Atmosferę zatrują nie tylko dioksyny, ale także kwas fluorowodorowy, pyły metali ciężkich i inne groźne dla zdrowia zanieczyszczenia. Niepokój pośrednio potwierdza koncepcja komina spalarni, który najpierw miał mieć zaledwie 30 m wysokości, później 60 m, a obecnie wiadomo już, że powstanie stumetrowy.

Niemiecki projekt warto dostrzec też w kontekście ekonomicznym - w tym budowy mniejszej spalarni w Szczecinie (150 tys. ton). W 2013 r., kiedy zgodnie z planami działać zaczną obydwie spalarnie, może się okazać, że ta niemiecka jest tańsza (większe są bardziej ekonomiczne) i tam też będą spalane odpady z naszego regionu.

R.K. CIEPLIŃSKI

Źródło: www.kurier.szczecin.pl

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:



ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm