06.08.2021 r. - Imieniny: Jakuba, Stefana - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

Giertycha walka z absencją

Dodano: 2006-07-28

Co szósty uczeń szkoły ponadgimnazjalnej w naszym województwie codziennie opuszczał lekcje - tak wynika z raportu kuratorium zachodniopomorskiego, przygotowanego na zlecenia Ministerstwa Edukacji. Minister Roman Giertych ogłosił jakiś czas temu walkę z problemem absencji w szkole, z uszczególnieniem tej usprawiedliwianej przez rodziców. Na razie ministerstwo analizuje raporty otrzymane z poszczególnych kuratoriów.
"Proszę o usprawiedliwienie nieobecności dziecka z powodu złego samopoczucia" - usprawiedliwienia takiej treści najczęściej rodzice dostarczają nauczycielom dla wytłumaczenia nieobecności swojej pociechy w szkole. Dyrektorzy placówek alarmują, że takie praktyki powoli stają się plagą. Jak wynika z raportu zachodniopomorskiego kuratorium, w szkołach ponadgimnazjalnych codziennie nie przychodzi do szkoły ponad 16 proc. uczniów, a większość z tych nieobecności jest usprawiedliwiana przez rodziców. O dziwo, uczniowie pełnoletni rzadko korzystają z przysługującego im prawa do samousprawiedliwienia swojej absencji...
Najmniej kłopotów z nieobecnościami mają szkoły podstawowe, choć i tu widzi się tendencje "zwyżkowe". I tak w roku szkolnym 2003/2004 codziennie lekcje opuszczało 6,82 proc. dzieci, a w ostatnim już 11,12 proc. Gorzej jest w gimnazjach, bo w minionym roku szkolnym co dzień na lekcje nie trafiał co szósty uczeń (procentowo jest to 15,32, czyli nieco mniej niż w szkołach ponadgimnazjalnych).
Wśród przyczyn nieobecności na lekcjach dyrektorzy szkół wymienili w raporcie wagary i choroby, ale też... problemy z dojazdem, związane choćby ze zmniejszeniem taboru komunikacji miejskiej oraz ze zlikwidowaniem niektórych połączeń kolejowych i autokarowych. Jak mówi Zofia Morawska z biura prasowego kuratorium, ostatnio nie brakowało przypadków, w których uczniowie musieli opuszczać ostatnią lekcję, by zdążyć na ostatni kursujący pociąg do swojej miejscowości. Albo nie przychodzili na pierwszą, bo nie mieli na nią czym dojechać.
- Dyrektorzy szkół mówią też, że nie brakuje uczniów, którzy muszą wspierać swoich rodziców pracą zarobkową - mówi Z. Morawska. - No i są tacy, którzy muszą zostawać w domu, by zaopiekować się młodszym rodzeństwem.
W raporcie jest też mowa o minimalnych, ale jednak, poprawach w statystykach absencji. Otóż jeszcze dwa lata w szkołach ponadgimnazjalnych wynosiła ona 18, 64 proc., w ubiegłym skoczyła do 19,12, by w minionym roku szkolnym spaść do 16,42 proc.
(Gapińska)

Żródło: Kurier Szczeciński

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm