26.04.2024 r. - Imieniny: Marii, Marzeny - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

V Festiwal Intymnych Form Artystycznych - FIFArt 2009

Dodano: 2009-04-02

o artystach goszczących w tym roku, o ciekawych filmach wyświetlanych podczas tegorocznego festiwalu, i oczywiście warsztatach przygotowanych dla uczestników zabawy, znajdziecie państwo klikając..

TEATR
Ewa Szykulska to znana aktorka teatralna i filmowa z warszawskiego Teatru WYTWÓRNIA w spektaklu Pawła Sali "Zamarznięta". Monodram "Zamarznięta" to spowiedź dojrzałej kobiety, gwiazdy prowincjonalnego teatru, która czując zbliżającą się śmierć, dokonuje rozrachunku z życiem. To opowieść o tym, że można znaleźć dobro w świecie i cieszyć się nim. Czasami jest to zimne piwo w lodówce, czasami są to grzejące się na słońcu koty. Dla bohaterki "Zamarzniętej" jest to malutka buteleczka, która schowała się pod wanną, ale kiedy ona już ją znajdzie, to ją przecież uratuje...

Ewa Szykulska

Teatr Porywacze Ciał z Poznania z przedstawieniem "Correctomundo". Teatr należny do czołówki sceny alternatywnej w kraju a jego najnowszy spektakl to "przyprawiający o pomieszanie zmysłów "mix" powagi ze śmiechem, czy może obśmianiem wszystkich i wszystkiego, banału i spraw najważniejszych na świecie poprzez imponujące wykorzystanie środków aktorskich".

Teatr Porywacze Ciał

Teatr Niebopiekło z Bydgoszczy pokaże "un esempio" - spektakl na motywach opowiadania Gustawa Herlinga - Grudzińskiego - "błogosławiona, święta". Jest to historia prostej dziewczyny - Marianny, która zgwałcona jak dziesiątki kobiet przez serbskich bandytów - idzie przez świat, niosąc swój krzyż. Ta opowieść jest antyklerykalna i zarazem głęboko chrześcijańska.

Teatr Niebopiekło

Janusz Stolarski z Poznania w spektaklu "Ecce Homo" na podstawie twórczości Fryderyka Nietzschego. "Ecce Homo" w realizacji tego aktora to spektakl pulsujący wszystkimi niepokojami naszych czasów, charakteryzujących się zachwianiem świata wartości, pomieszania ludzkiego szaleństwa z ludzkim geniuszem, zapasów emocji z rozumem, swoistą zbiorową schizofrenią. Aktor wciąga widza w samo centrum gwałtownego cyklonu, szalejącego wokół i w nas.

Janusz Stolarski

Teatr K3 z Białegostoku pokaże spektakl lalkowy dla dorosłych pt.: "...etcetera...". Mistrzowska animacja w wykonaniu trzech aktorek wyczarowuje na scenie przejmującą metaforę ludzkiej egzystencji - a wszystko przy pomocy szmacianej lalki. Spektakl o samotności człowieka w otaczającym nas świecie, o pośpiechu, wiecznej gonitwie, kruchości naszego życia i ciągłych próbach podołania egzystencji.

Teatr K3

Teatr Walny z Warszawy w "Misterium Narodzenia" to jednoosobowy teatr lalkowy utrzymany w tradycji jarmarcznego teatru średniowiecznego, groteskowy spektakl o okolicznościach narodzin Jezusa. W roli głównej występuje Pasterz (lalkarz) i jego owce (lalkowe postaci dramatu), które próbują zrozumieć fenomen postaci Jezusa poprzez własne, proste a niekiedy nawet prymitywne doświadczenia i upodobania.

Teatr Walny

Zuzanna Fijewska z Warszawy w monodramie "Głochoniemoc" to historia nastolatki, która zaszła w ciążę podczas pielgrzymki do Częstochowy i została ze swym problemem sama. W wykonaniu Fijewskiej banalna opowieść (oparta na autentycznym wydarzeniu) stała się oskarżeniem systemu wychowania, na który składa się obojętna rodzina, zajęty sobą Kościół, infantylna prasa dla nastolatek i szkoła, dla której uczennica w ciąży jest przeszkodą w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Uzdolniona aktorka zbudowała postać znerwicowanej, jąkającej się dziewczyny, która usiłuje wybuchami mechanicznego śmiechu pokryć samotność i ból.

Zuzanna Fijewska

Wioleta Komar z Teatru Rondo ze Słupska przedstawi spektakl "Grzech". Monodram jest oparty na motywach powieści Francois Mauriac'a "Teresa Desqueyroux". Teresa Desqueyroux, niedoszła trucicielka swojego męża, jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących postaci stworzonych przez Francois Mauriac'a. W przedstawieniu "Grzech" zastajemy Teresę w sytuacji "aresztu domowego". Została nań skazana po ujawnieniu okoliczności trucia współmałżonka. Zamknięta w pokoju w Argelouse - majątku rodzinnym - przygotowuje się do spotkania z mężem. Chcąc zrozumieć samą siebie zagłębia się w zakamarki własnej duszy. Niestety mimo wszelkich wysiłków nie potrafi ujrzeć tego dramatu, w zrozumiałej dla siebie postaci. Pochyłość, którą zsuwała się w dół była dla niej całkowicie niedostrzegalna...

Teatr Rondo

Teatr Krzyk z Maszewa w spektaklu "Wydech" to kolejny po "Głosach" i "Szeptach" krzyk młodości teatru Marka Kościółka. Piątka nastoletnich wykonawców w mieszanej konwencji gry, zabawy, przy wykorzystaniu czata, czy rozmowy poprzez komunikator gadu-gadu próbuje nawiązać kontakt z otaczającym światem i z wielkim nieobecnym -ojcem.

Teatr Krzyk

Teatr Kod z Dębna ze spektaklem "Boże zaułki". Troje ludzi wyrzuconych przez cywilizację w zaułki miasta odnajduje się wzajemnie. Starają się wspólnie przeżyć każdy dzień, bowiem wiedzą, że nie mogą wrócić do poprzedniego swojego życia. Społeczeństwo znalazło w nich winę, osądziło i "wyrzuciło na śmietnik". Dla nich wszystkie miejsca, które pozwalają im się schronić, są Bożymi zaułkami. W tych zaułkach szukają swojego biletu do raju - swojego jabłka z Drzewa Dobra i Zła.

Teatr Kod

Teatr Uhuru z Gryfina w spektaklu "Pierogi". "Pierogi" to spektakl o... wolności. O możliwości wyboru, o negacji i prawie do zaprzeczenia, ale i akceptacji tego, co uważamy za słuszne i przyjmujemy jako własne. To także spektakl o wierze i możliwości odrzucenia wszelkiej wiary, negacji Boga czy religii czy jakiejkolwiek publicznie głoszonej "prawdy". Aktorzy jednak podchodzą do tych spraw z dużym dystansem i humorem, poprzez ironiczną zabawę. To także próba określenia i uchwycenia specyfiki czasów, w których żyjemy oraz stosunku młodych ludzi do tak zwanych "odwiecznych prawd", tradycji i wiary.

Teatr Uhuru

Teatr W Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy w spektaklu "Co z tym Człowiekiem" to opowieść o czasie wchodzenia w okres pełnoletności. Świat tytułowego "człowieka" kształtowany jest pod wpływem bodźców zewnętrznych, co jest bezpośrednią przyczyna jego utraty panowania nad swoim życiem. To system zaczyna nim sterować. "Człowiek" od narodzin jest urabiany do tego, aby stać się częścią systemu, który w końcu pozbawi go ludzkiego oblicza. Spektakl odnosi się również do manipulacji, jaką stosuje się wobec drugie człowieka, szczególnie tego młodego.

Teatr W Krzywym Zwierciadle

PERFORMANCE
Dominik Złotkowski z Zielonej Góry - aktor, performer, animator kultury, nauczyciel akademicki, absolwent kierunku animacja społeczno-kulturalna (specjalność: teatr) Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 1995-1999 był aktorem teatru Terminus A Quo w Nowej Soli, później zajął się sztuką performance. Organizował wiele imprez, m.in. cykliczny festiwal "Dzień Performera". Od 2002 r. jest aktorem poznańskiego teatru Usta Usta, a od trzech lat współpracuje z grupą artystyczną Suka Off. Od trzech lat prowadzi na Uniwersytecie Zielonogórskim zajęcia z laboratorium teatralnego i sztuki performance. Od 2007 roku aktor w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia. Artysta pokaże performance pt.: "Kto Ty jesteś? Polak Mały" w którym porusza zagadnienie tożsamości Polaków jako narodu - którego scalają kolejne zrywy wyzwoleńcze, obrona macierzystych ziem przed agresorem oraz wiara ojców przekazywana z pokolenia na pokolenie (w większości mieszanka ludowego, bezrefleksyjnego chrześcijaństwa z domieszką zabobonów). "Naród jest zbiorowością terytorialną o "określonym" składzie etnicznym, wspólnotą o podłożu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym (religijnym) wytworzoną w procesie dziejowym, przejawiającą się w świadomości swych członków. Czy jesteś Polakiem?"

Dominik Złotkowski

PIOSENKA
Artur Gotz z Teatru Rozrywki w Chorzowie w recitalu piosenki aktorskiej i kabaretowej "Tango d'amore". Recital Artura Gotza, jest opowieścią o fascynacjach damsko-męskich. Artysta przeprowadza widzów przez całą skalę emocji erotycznych: od nieśmiałych zachwytów i czułości do namiętności i zazdrości. Nie brakuje tu dużej dawki dobrego humoru i dowcipu, który dość często pojawia się podczas tego koncertu przeplatając się z poważnymi tematami. Usłyszymy m.in. kompozycje podarowane artyście przez Zygmunta Koniecznego, a także utwory Jerzego Satanowskiego, Wojciecha Waglewskiego, Marka Michalaka do przewrotnych tekstów Agnieszki Osieckiej, Jana Wołka, Michała Zabłockiego, Marka Grechuty, Zbigniewa Książka, często w zaskakujących aranżacjach i oryginalnej, porywającej interpretacji.
Strona artysty: http://www.arturgotz.pl

Artur Gotz

Ryszard Słowicki wystąpi w koncercie jubileuszowym podsumowującym 20-lecie działalności twórczej. Szczeciński artysta wszechstronny: poeta, kompozytor, pieśniarz, muzyk, dramaturg (autor m.in. wystawionej przez Teatr Kana sztuki "Ja, Henryk Bilke"), rysownik, reżyser telewizyjny, autor programów muzycznych, ma także na koncie kilka epizodów aktorskich. Jedną ze swoich płyt nagrał wspólnie z Marią Seweryn.

MUZYKA
Zespół Iwona z Warszawy wykona utwory z debiutanckiego krążka "Ratunku niestety". Zespół powstał dwa lata temu. Założyli go dwaj przyjaciele. Piotr Sokołowski - na co dzień malarz, grafik - jest autorem słów i muzyki. Tomasz Gąssowski - kompozytor muzyki i współproducent wielokrotnie nagradzanych w Polsce i na świecie filmów w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego "Zmruż oczy" (2002) i "Sztuczki" (2006), w zespole Iwona jest producentem, aranżerem i instrumentalistą. Sami muzycy swoją twórczość określają jako neo-, post-, lub niedo- punkową.
Strona zespołu: http://www.iwona.net.pl
Teledysk "Ratunku niestety": http://www.youtube.com/watch?v=wd-_Q05v2_4

Zespół Iwona

Zespół Zabili Mi Żółwia powstał w połowie 1997 roku w małej miejscowości koło Bielska-Białej - Mazańcowicach. Został założony przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna pasja grania muzyki. Pierwszym koncertem zespołu był występ w Szkole Podstawowej w Mazańcowicach w maju 1999 roku. Zespół gra muzykę, której nie da się jednoznacznie zaszufladkować w konkretnym gatunku. W swojej muzyce w umiejętny sposób łączy punkową stylistykę z reaggowymi rytmami i dźwiękami ska, które w subtelny sposób dociepla jeszcze brzmienie akordeonu.
Strona zespołu: http://www.zmz.pl
Teledysk "Wiosna": http://www.youtube.com/watch?v=3Uv5jwO4Oao

Zespół Zabili Mi Żółwia

Zespół Koniec Świata to jedna z najlepszych kapel młodego pokolenia. Powstała w styczniu 2000 roku w Katowicach z inicjatywy Jacka Stęszewskiego (śpiew, gitara). Po siedmiu miesiącach muzykowania Koniec Świata nagrał swoją pierwszą kasetę pt.: "Korzenie". W następnych latach zepół wydał albumy: "Symfonia na Sprzedaż", "Kino Mockba" oraz "Burgerbar". Pod koniec 2005 roku nagrał swój pierwszy teledysk do utworu "Atomowe czarne chmury". Kapela gra muzykę z pogranicza ska punk i rock. Ostatnio tworzą razem wspólne trasy koncertowe z zespołem "Zablii mi żółwia".
Strona zespołu: http://www.koniecswiata.art.pl
Teledysk "Atomowe czarne chmury": http://www.youtube.com/watch?v=znyLwAGRYOw

Zespół Koniec Świata

FILM
"Jezus Chrystus Zbawiciel" - Reżyseria: Peter Geyer (Niemcy 2008) Berlin, Deutschlandhalle, 20 listopada 1971 r. Na pustej scenie, samotnie w świetle reflektorów, występuje Kinski. Włosy sięgające do ramion, proste dżinsy, koszula w kwiaty i kropki. Bez kulis, bez efektów scenicznych, bez kostiumu. Recytuje własny tekst Jezus Chrystus Zbawiciel, realizując w ten sposób projekt, którym zajmuje się już od przeszło dziesięciu lat. Ma to być opowiadanie bardzo emocjonalne i zredukowane wyłącznie do głosu aktora. Jego treścią, według Kinskiego, jest ?najbardziej emocjonująca historia ludzkości: życie Jezusa Chrystusa? jako jednego z "najodważniejszych, najbardziej wolnych, najnowocześniejszych spośród wszystkich ludzi, który woli dać się zmasakrować, niż żywcem zgnić wraz z innymi. O człowieku, który chce być taki, jak my wszyscy. Ty i ja".

Jezus Chrystus Zbawiciel"

"Żywot Briana" - Reżyseria: Terry Jones (Wielka Brytania 1979)
Jedno z najbardziej błyskotliwych i dopieszczonych dzieł Monty Pythona, był od samego początku filmem kontrowersyjnym. Spotkał się z ogromną falą krytyki, został potępiony zarówno przez reprezentantów Kościoła katolickiego, jak i protestantów, tudzież rabinów żydowskich. Jeśli jednak ktoś ma głębokie poczucie humoru, nie obrusza się na kpinę z religijności, której wiele aspektów "Żywot Briana" wyszydza, to przy filmie Pythonów ma szansę ubawić się po same pachy! Główny bohater filmu - Brian, to żyd, rówieśnik Jezusa. Jakby tego było mało urodził się on w tym samym dniu i roku co Chrystus, w pobliskiej stajence. Co gorsza, Brian - członek Narodowego Frontu Judei zostaje przypadkowo wzięty za Mesjasza. W wyniku zakłopotania w jakie wprowadza go ten tytuł, bohater próbuje nieudolnie ukrywać się przed swoimi "wyznawcami". Pech chce, że oprócz wyznawców, na horyzoncie pojawiają się również Rzymianie, którzy skazują bohatera na ukrzyżowanie. Film ekscentrycznych Brytyjczyków wywołał skandal i burzę wśród opinii publicznej. Został on okrzyknięty obrazoburczym głosem, który kpi i wyśmiewa nie tylko religię chrześcijańską, ale i każdą inną. Problemem jednak było nie tyle przesłanie, jakie niósł ze sobą film, ale jego niezrozumienie. Satyra w "Żywocie Briana" skierowana została przeciw fanatyzmowi, dogmatyzmowi i nietolerancji. Sami artyści chcieli pokazać akt krzyżowania, jako rzecz typową i pospolitą jak na czasy, w których żył Chrystus, którego notabene ukazano w filmie nie parodystycznie. Zarzut, że Pythoni nakręcili parodię Nowego Testamentu jednak pozostał i do dziś obraz jest tak odbierany.

"Żywot Briana"

"Święta góra" - Reżyseria: Alejandro Jodorowsky (USA, Meksyk 1973)
Jodorowsky w tym filmie kontynuuje swoją krytykę społeczeństwa oraz poszukiwania duchowego oświecenia, tutaj w formie mistycznej wędrówki. Znacznie ostrzej niż w poprzednich filmach reżyser atakuje religię chrześcijańską, kulturę konsumpcyjną i systemy polityczne świata, zwłaszcza obu Ameryk. Inspiracją do filmu było Wejście na górę Karmel Jana od Krzyża oraz Mount Analogue: A Novel of Symbolically Authentic Non-Euclidean Adventures in Mountain Climbing Rene Daumala, ucznia Gurdżajewa. Daumal zmarł przed ukończeniem swojej alegorycznej powieści, ale zaimprowizowane przez Jodorowskyego zakończenie filmu dopełnia dzieło pisarza. Film jest pełen alchemicznych iluzji, symboli Tarota, przemyśleń egzystencjalnych, krwi, przemocy, nagości, świętokradczych scen i perwersyjnego piękna.

"Święta góra"

"Klasztor. Pan Vig i zakonnica" - Reżyseria: Pernille Rose Gronkjaer (Dania 2006)
Bohaterem tego świetnego dokumentu jest 80-letni pan Vig - żyjący w zapuszczonej, duńskiej samotni staruszek. Z pozoru człowiek prosty, trochę dziwak, a w rzeczywistości oczytany teolog, który zadziwia ciętymi często ripostami i - jak mówi - nie lubi ludzi, którzy zawsze wiedzą wszystko. Właśnie dlatego jest w stanie przyznać: "nie wiedziałem, że raz poświęconego kościoła nie można już potem przenieść". To akurat istotne, bo pod koniec życia pan Vig postanawia zmienić swą zamkową posiadłość Hesbjerg w prawosławny klasztor. Są już wstępne zgody cerkiewnych władz, do Danii przyjeżdżają rosyjskie zakonnice z najważniejszą tu Amwrosją. Ale zaczynają się problemy, zamek jest w opłakanym stanie. Siostra Amwrosja chłodno więc wylicza: nie działa ogrzewanie, do środka leje się woda, a tu w suficie jest dziura. "Powoli próbujemy wszystko naprawić" - mówi staruszek. Amwrosja jest nieugięta i z ironicznym uśmiechem komentuje: "Pan Vig ma swoje wyobrażenie na temat remontu, którego absolutnie nie akceptuję".

"Klasztor. Pan Vig i zakonnica"

FIFART DLA DZIECI
Teatr Lutrek z Wrocławia z przedstawieniem "Lutrek-Lutrek". Dzieci przedszkolne będą miały okazję zobaczyć spektakl na pograniczu teatru i cyrku. Jego bohaterami są klauni: Lon i Lona. Dwa cyrkowe klauny opowiadają historię o Marzeniu Sennym. Stają się w nim przedmiotami, kamieniami, wiatrem i cyrkowymi laleczkami. Prowadzą dialog w działaniach, podają publiczności czarodziejską filiżankę i częstują ją pokazem żonglerskim. Tworząc razem, odnajdują radość, zabawę, lekkość i pełnię. Elementami przedstawienia są umiejętności cyrkowe (m.in. chodzenie po linie, żonglowanie piłeczkami, klapsami lub nożami, taniec ze wstążkami, diabolo), taniec współczesny, klaunada, pantomima i akrobatyka.

Teatr Lutrek

Teatr Crazy Family z Gryfina, specjalnie dla najmłodszej publiczności przygotowali w niedzielne przedpołudnie "Poranek dla dzieci", a w nim przedstawienie teatralne na motywach hiszpańskich, "Bajka o torreadorze Hosse". Jest to spotkanie rozrywkowo - edukacyjne z konkursami i wspólnymi zabawami, na które zaproszone są dzieci wraz z rodzicami.

Teatr Crazy Family

WARSZTATY CYRKOWE
Dla wszystkich zainteresowanych plenerowymi formami sztuki ulicy i sztuki cyrkowej artyści z Wrocławia i Szczecina poprowadzą w ciągu trwania festiwalu warsztaty cyrkowe, na które złożą się miedzy innymi:
- żonglowanie piłeczkami
- chodzenie po linie
- nauka jazdy na monocyklu
- chodzenie na szczudłach
Warsztaty poprowadzą Iza Walkowiak i Hubert Żórawski z Wrocławia oraz Paweł Królik ze Szczecina

Warsztaty cyrkowe

PANEL DYSKUSYJNY
"Między sacrum i profanum" - taki temat towarzyszyć będzie dyskusji z zaproszonymi gośćmi, artystami, nauczycielami, młodzieżą szkolną, przedstawicielami religii, kościoła i świecką publicznością. Celem spotkania jest próba zastanowienia się nad naszym stosunkiem do religii, kościoła i wiary, prezentacja rożnych postaw i refleksja nad stanem naszego ducha - ludzi XXI wieku.

KLUB FESTIWALOWY - "WROTA DO SŁAWY"
W trakcie trwania festiwalu czynny będzie Klub Festiwalowy w pubie "Wrota do sławy" (U Suszka) na ul. Szczecińskiej.

Miejsce: Gryfiński Dom Kultury "Pałacyk Pod Lwami", ul. Chrobrego 48 - Scena pod Lwami oraz sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, ul. Szczecińska 17.

Więcej informacji na stronach:
http://www.gdk.com.pl
http://www.uhuru.gdk.com.pl
Źródło: www.gdk.com.pl

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:



ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm